Türkiye’nin ilk “Tavla Eğitim Platformu” kuruldu. Dünyanın bir çok yerinde ve Türkiye’de herkes tarafından eğlence aracı olarak görünen tavlanın, spor ve zeka oyunu olduğunu düşünen anlayış dünyada hızla yayılırken Türkiye’de adresini buldu. Türkiye ve dünyada birçok başarılı turnuvada ödül almış Alparslan Göktay önderliğinde “Türkiye Tavla Eğitim Platformu” kuruldu.

Özellikle tavlanın bir zeka oyunu olduğunu ve spor olduğunu vurgulayan Alparslan Göktay, zaman öldürme aracı olarak tavlanın görülmesinden endişe ettiklerini ve bu çok önemli matematiksel oyunun çocuklardan başlayarak herkese sevdirilmesi öğretilmesi amacıyla bu Platformu kurduklarını söyledi. Yakın zamanda bununla ilgili organizasyonlara başlayacaklarını belirten Göktay, tavla eğitim platformuyla herkese geleneksel ve modern tavlayı öğretmek zeka oyunu olarak tavlanın algılanmasını sağlamak amacıyla birçok eğitim workshop organizasyon ve turnuva düzenleyeceklerinin müjdesini verdi.

Türkiye’de modern tavla konusundaki ilk kitabın yazarı olan Alparslan Göktay, 47 yıllık tavla tecrübelerini uluslararası deneyimlerini bir çok kendisi gibi tavla sporcusunun ve tavla oyuncusunun tecrübelerini genç kuşaklara aktarmak ve Türkiye’de tavlanın sevilmesi için bu çalışmaları gönüllülük esası ile yaptıklarını belirtti tavla Eğitim Platformu kuruluş amaçlarından birisi de gençlerimizin matematikle olan ilişkisini tavla üzerinden sevdirmek ve çoğaltmak olduğunu söyleyen Göktay, Japonya Danimarka gibi ülkelerde tavlanın ders olarak okutulduğu vurgulayarak bizim gençlerimizin de sayılarla kombinasyonlarla seçeneklerle ilgili olarak daha sevimli alışkanlıklar kazanması gerektiğini hayatının belirli bir bölümünde tavlanın olması gerektiğine inanarak bu Platformu kurduklarını söyledi.

Tavla Eğitim Platformu Türkiye’den başlayarak dünyanın 20 ülkesinde yapacakları turnuva organizasyonu ile birlikte dünya tavla Şampiyonası 2020 Eylül ayında İstanbul’da organize etme kararı aldı. Bu amaçla yapılacak olan etkinlikleri web sitelerinden duyuracağını söyleyen Alparslan Göktay, tüm tavla dostlarını Tavla oynamak isteyenleri ve öğrenmek isteyenlerin platforma davet ettiklerini belirtti amacımız Türkiye’de zamanı öldürmek değil bilgi matematik ve akıl ile yoğurarak eğlenceli zaman geçirmek olduğunu söyleyen Göktay, herkesi tavla oynamaya Ve Tavla Eğitim Platformuna davet ediyor.